Drengowie znad górnej Odry

Średniowieczne gród

Drengowie znad Górnej Odry - stowarzyszenie, które swoją działalność prowadzi już blisko dwadzieścia lat. Wszystko zaczęło się od fascynacji czasami wczesnego średniowiecza - kulturą dawnych Skandynawów i Słowian. Od 2003 roku pasja ta przerodziła się w profesjonalne działania z rozmachem: nie tylko coraz bardziej pogłębiamy naszą wiedzę w oparciu o najnowsze odkrycia archeologiczne na temat okresu wczesnego średniowiecza, ale też uzupełnianie jest wyposażenie (stroje, uzbrojenie, sprzęty codziennego użytku). To pozwala  w organizacji licznych pokazów, warsztatów i spotkań propagujących wiedzę o dawnych czasach, ale też promujących postawy proekologiczne, obywatelskie i odpowiedzialności społecznej. Wśród flagowych przedsięwzięć stowarzyszenia jest budowa Średniowiecznego Grodu na terenie Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu oraz organizacja odbywającego się co roku Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego.

Drengowie znad Górnej Odry

 Średniowieczny Gród w Raciborzu - przy parkingu Arboretum Bramy Morawskiej, nieopodal miejsca, w którym odnaleziono ślady wczesnośredniowiecznego osadnictwa (kurhany na terenie Arboretum) powstaje nietypowy obiekt - Gród Średniowieczny, budowany przez Stowarzyszenie Drengowie znad Górnej Odry. To miejsce, które już dziś budzi zainteresowanie, przybliżając wiedzę o sposobie życia dawnych Słowian i wikingów. Raciborski Gród to miejsce, które umożliwia spotkania z żywą historią. To także kolejny punkt na mapie Raciborza, który sprawia, że wizyta w naszym mieście staje się ciekawa. Warsztaty, spotkania, festiwale i szereg innych wydarzeń to tylko część tego, co Raciborski Gród może zaoferować. Będąc w pobliżu Arboretum Bramy Morawskiej warto odwiedzić i to miejsce i choć przez chwilę poczuć się, jak podczas podróży w czasie.

 Raciborski Festiwal Średniowieczny - to impreza, która na stałe wpisała się w ofertę kulturalną miasta Racibórz. Od kilkunastu lat odbywający się w drugiej połowie czerwca festiwal przyciąga kilkuset rekonstruktorów historycznych okresu wczesnego średniowiecza oraz nawet tysiące turystów z kraju i zagranicy, którzy chcą choć przez chwilę poczuć się jak w gwarnej średniowiecznej osadzie. Podczas festiwalu można podziwiać walki wojów, wziąć udział w warsztatach dawnego rzemiosła oraz spróbować specjałów wczesnośredniowiecznej kuchni. Wszystko to w atmosferze dobrej rodzinnej zabawy!

Drengowie znad Górnej Odry 

do góry