III Noc Muzeów w Sądzie Rejonowym w Raciborzu

#Aktualności

W dniu 17 maja 2024 roku w godz. 18.00-22.00 w budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego 24 oraz na terenie przyległym do budynku odbędzie się III Noc Muzeów w Sądzie. Jak pokazały poprzednie edycje wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających.

Współorganizatorami wydarzenia oprócz Sądu Rejonowego w Raciborzu i Ośrodka Kuratorskiego działającego przy tym Sądzie są Prokuratura Rejonowa w Raciborzu, Zakład Karny w Raciborzu, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu, a także po raz pierwszy Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń".

Wydarzenie będzie kolejną okazją do poznania historii i zobaczenia imponujących wnętrz odrestaurowanego drugiego budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu. Jest to kolejna z wielu inicjatyw otwarcia sądu na obywateli i społeczność lokalną obok takich inicjatyw odbywających się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 24 jak dni otwarte, konferencje, prelekcje, zajęcia edukacyjne, a nawet koncert z okazji „Dni Raciborza”.

Na wejście nie będą wymagane zapisy (nie dotyczy wejścia na teren Zakładu Karnego w Raciborzu).

Zaplanowano wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak również dzieci i młodzieży.

W programie m.in.

- Inscenizacja procesu Sprawy Gorgonowej o godz. 18.30 i 19.30 w głównej sali rozpraw z zaaranżowanym miejscem zbrodni, przygotowana przez Koło Naukowe "Militarni" Instytutu Nauk Społecznych Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, Sąd Rejonowy w Raciborzu i Prokuraturę Rejonowa w Raciborzu. Inscenizacja odbędzie się z udziałem prawdziwego sędziego i prokuratora, w pozostałe role wcielą się studenci koła. Sprawa Rity Gorgonowej to najgłośniejszy proces lat 30-tych przedwojennej Polski. Jej skazanie do dziś budzi wiele wątpliwości.

- Przedstawiciele Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Raciborzu zaprezentują stoisko promocyjne, na którym będzie można zobaczyć środki przymusu bezpośredniego oraz broń palną. W godzinach 20.00 i 21.00 Noc Muzeów obejmie również budynek więzienia przy ul. Eichendorffa, gdzie odbędzie się zwiedzanie historycznego dziedzińca Zakładu Karnego, które obejmie wystawę Izby Tradycji, prezentację środków przymusu bezpośredniego, historycznego umundurowania funkcjonariuszy, historii raciborskiej jednostki penitencjarnej oraz rękodzieła osadzonych. Wejście do Zakładu Karnego będzie możliwe dla 30 pełnoletnich osób w dwóch grupach po 15 osób na zapisy dokonywane w dniu wydarzenia dla osób, które odwiedzą Noc Muzeów w Sądzie i udzielą prawidłowej odpowiedzi na pytanie dotyczące historii Zakładu Karnego w Raciborzu lub historii miasta Racibórz, zadane na stanowisku promocyjnym Zakładu Karnego. Na parkingu pomiędzy budynkami sądów zaprezentowany zostanie samochód konwojowy służący do przewozu więźniów.

- Prokuratura Rejonowa w Raciborzu zaaranżuje miejsce popełnienia przestępstwa związanego z przestępstwami narkotykowymi. Na stanowisku będzie również technik kryminalistyki. Będzie można zapoznać się z pracą Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, a także zobaczyć togę prokuratorską.

- obok stanowiska Prokuratury na II piętrze Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu przedstawią stoisko profilaktyczne, w ramach którego zaprezentowane wykonanie odcisków linii papilarnych, indywidualne wyposażenie Policjanta oraz "Walizka Narkotykowa". Na parkingu pomiędzy sądami chętni zobaczą policyjny radiowóz oraz motocykl.

- Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu zaprezentuje stoisko informacyjne, a na parkingu sądowym będzie można oglądać oznakowany pojazd służbowy.

- Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu przygotuje stoisko z książkami związanymi z tematyką kryminalno-sądową, jak również zapewni atrakcje dla dzieci i dorosłych.

- Wojskowe Centrum Rekrutacji z Rybnika przygotuje stanowisko informacyjne wraz z możliwością przymierzania umundurowania.

- Zwiedzanie reprezentacyjnej sali rozpraw, „tajemniczej klatki schodowej”, cel dla podsądnych i przyjaznego pokoju przesłuchań z lustrem weneckim. Będzie możliwość swobodnego skorzystania z przygotowanych atrakcji i stoisk współorganizatorów lub zwiedzania Sądu z przewodnikiem.

- Strefa dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Kuratorskim działającym przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu z udziałem kuratorów sądowych i wolontariuszy. Wśród atrakcji będą piłkarzyki, malowanie twarzy, zmywalne tatuaże, mały poczęstunek i popcorn.

- Malowanie twarzy i tatuaże zapewni udział wychowanków Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Zakład poprawczy zapewni również bańki i udział szczudlarza.

- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń"- partner MobileSchool.org zaprezentuje mobilną szkołę, realizującą ideę streetworkingu czyli pedagogiki ulicy.

Serdecznie zapraszamy!

do góry