"Każdy Święty ma swoje... atrybuty"
Dnia 25.06.2026 o godzinie 18:00 w budynku Muzeum na Chopina 12 odbędzie się czwartkowe spotkanie z zabytkami oraz wykład pt.
"Każdy Święty ma swoje... atrybuty"
O ikonografii hagiograficznej na przykładzie zabytków Muzeum w Raciborzu - wykład Julity Ćwkły
Wizerunki świętych spotykamy na Śląsku na każdym kroku: w kościołach, przydrożnych kapliczkach oraz w tzw. giblach, czyli charakterystycznych niszach w ścianach szczytowych domów. Choć mijamy je codziennie, bez znajomości tradycyjnych symboli, atrybutów nie potrafimy odpowiedzieć, kogo przedstawiają. Czerwcowe spotkanie w raciborskim muzeum pt. Każdy święty ma…swoje atrybuty ma to zmienić.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się unikatowym zabytkom sztuki ludowej z terenu Śląska. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się:
- XIX-wieczne obrazy malowane na szkle, płótnie oraz blasze,
- tradycyjne rzeźby ludowe,
- XX-wieczne oleodruki.
Główną ideą spotkania jest przybliżenie ikonografii oraz hagiografii świętych, których kult był szczególnie żywy w tym regionie. Wyjaśnimy, jaki wpływ na przedstawianie konkretnych postaci miały ich oficjalne żywoty (hagiografie) oraz podania i legendy hagiograficzne.
W trakcie spotkania omówiony zostanie również temat patronatów świętych. Dowiemy się, przed czym mieli chronić, w czym pomagać, pracownicy jakich zawodów obierali sobie za opiekunów poszczególnych świętych. Poznamy także zwyczaje i przysłowia ludowe, które towarzyszyły ich wspomnieniom liturgicznym. Spotkanie pokaże, jak głęboko kult świętych zakorzeniony był w śląskiej codzienności i jak mocno to duchowe dziedzictwo odzwierciedliło się w sztuce regionu.