"Każdy Święty ma swoje... atrybuty"

#Aktualności

Dnia 25.06.2026 o godzinie 18:00 w budynku Muzeum na Chopina 12 odbędzie się czwartkowe spotkanie z zabytkami oraz wykład pt.

"Każdy Święty ma swoje... atrybuty"

O ikonografii hagiograficznej na przykładzie zabytków Muzeum w Raciborzu - wykład Julity Ćwkły

Wizerunki świętych spotykamy na Śląsku na każdym kroku: w kościołach, przydrożnych kapliczkach oraz w tzw. giblach, czyli charakterystycznych niszach w ścianach szczytowych domów. Choć mijamy je codziennie, bez znajomości tradycyjnych symboli, atrybutów nie potrafimy odpowiedzieć, kogo przedstawiają. Czerwcowe spotkanie w raciborskim muzeum pt. Każdy święty ma…swoje atrybuty ma to zmienić.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się unikatowym zabytkom sztuki ludowej z terenu Śląska. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się:

  • XIX-wieczne obrazy malowane na szkle, płótnie oraz blasze,
  • tradycyjne rzeźby ludowe,
  • XX-wieczne oleodruki.

Główną ideą spotkania jest przybliżenie ikonografii oraz hagiografii świętych, których kult był szczególnie żywy w tym regionie. Wyjaśnimy, jaki wpływ na przedstawianie konkretnych postaci miały ich oficjalne żywoty (hagiografie) oraz podania i legendy hagiograficzne.

W trakcie spotkania omówiony zostanie również temat patronatów świętych. Dowiemy się, przed czym mieli chronić, w czym pomagać, pracownicy jakich zawodów obierali sobie za opiekunów poszczególnych świętych. Poznamy także zwyczaje i przysłowia ludowe, które towarzyszyły ich wspomnieniom liturgicznym. Spotkanie pokaże, jak głęboko kult świętych zakorzeniony był w śląskiej codzienności i jak mocno to duchowe dziedzictwo odzwierciedliło się w sztuce regionu.

 

do góry