GRAB POSPOLITY Carpinus betulus - nr 343

Lokalizacja

Lokalizacja:

Park im. Miasta Roth, tuż obok pozostałości po pomniku Poległych w Czasie I Wojny Światowej, na terenie działki nr 1800/185, 50°05′08,44″N 18°13′00,54″E

Opis obiektu

Stanowi jeden z ważniejszych rodzimych gatunków drzew tworzących lasy w Polsce. Występuje w Europie od Francji do Ukrainy. Ma dekoracyjną budowę pnia, gładką, srebrzysto popielatą korę z podłużnie cieniowanymi pasmami. Rośnie wśród zadrzewienia w centralnej części Parku im. Miasta Roth, po zewnętrznej stronie głównej alei biegnącej wokół stawu (w części północnej). Obwód jego pnia wynosi 296 cm, wysokość 19 m. Szacunkowy wiek drzewa to 110 lat i jest to bardzo stary okaz ze względu na swoje naturalne przysposobienie. Rzadki u nas gatunek cienioznośny. Liście pojedyncze, podwójnie piłkowane, nerwy spodem omszone. Orzeszki grabowe stanowią przysmak dla ptaka grubodzioba. Posiada symetryczną koronę z trzema głównymi przewodnikami. Ma również najtwardsze drewno z wszystkich polskich drzew, nazywane jest ono nawet żelaznym drewnem.

Egzemplarz objęto ochroną ze względów estetycznych i dydaktyczno-naukowych, z uwagi na atrakcyjny pokrój i dekoracyjną budowę pnia (falisty przekrój z licznymi niszami oraz srebrzystymi smugami), a także w związku z tym, iż wyróżnia się na tle innych drzew.

GRAB POSPOLITY Carpinus betulus - nr 343

3 zdjęć

Loklalizacja w Google Maps

kod qr

Zeskanuj go w telefonie, aby szybko udostępnić adres tej strony.

do góry