PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 340

Lokalizacja

Lokalizacja:

Park im. Kpt. Franciszka Stala, od strony ul. Głowackiego, na terenie działki nr 4453/137, w niewielkiej odległości na północ od drugiego pomnikowego platana klonolistnego 50°05′18,97″N 18°13′23,50″E

Opis obiektu

Rośnie na zieleńcu w Parku Kolejowym od strony ul. Głowackiego. Obwód jego pnia na wysokości 130 cm wynosi - 437 cm, wysokość – 27 m, a wiek 120 lat. Wyróżnia go żółto-zielona a w późniejszym wieku jasnoszaro-kremowa korą łuszczącą się płatami, tworzącymi łaciaty wzór. Pnie i konary są przez to wyraźnie jaśniej i ciemniej cętkowane. Blaszki liściowe 12 - 25 cm długości i podobnej szerokości ma dłoniasto klapowane z 3 - 5 ostro zakończonymi klapami które są zatokowo grubo ząbkowane. Ogonek długości 4 - 10 cm. Posiada charakterystyczne owocostany w postaci owłosionych orzechów w brązowych, szczeciniastych, 2 - 4 cm średnicy główkach, które po 1 - 3 wiszą na jednym długim ogonku. Ze względu na duże rozmiary, dekoracyjny pokrój i efektowną korę jest często sadzony w parkach, alejach i wzdłuż szerokich ulic, szczególnie w zachodniej Polsce. Platany występują w naturze w Ameryce Północnej, na południu Europy i w Azji - od Turcji po Indie.

Egzemplarz został objęty ochroną ze względów estetycznych i historycznych, z uwagi na atrakcyjny pokrój oraz budowę morfologiczną kory, a także wyróżnianie się na tle innych drzew w rodzimym drzewostanie. Drzewo jest też pozostałością po zadrzewieniach z XIX wieku.

PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 340

3 zdjęć

Loklalizacja w Google Maps

kod qr

Zeskanuj go w telefonie, aby szybko udostępnić adres tej strony.

do góry