Przedwojenne lokale gastronomiczne

#Z historii miasta

Szlak przedwojennych lokali gastronomicznych

W rozwijającym się gwałtownie od połowy XIX wieku Raciborzu nie mogło zabraknąć licznych nowych lokali gastronomicznych. Zaspokajały one potrzeby zarówno coraz liczniejszej, wyższej warstwy społecznej, jak i klas średnich i robotniczych. Na naszym szlaku przedstawiamy miejsca do których przedwojenni mieszkańcy naszego miasta szli z rodziną na obiad, ciasto czy lody lub wieczorem ze znajomymi na kufelek złocistego trunku czy lampkę wina. Na liście znajdują się zarówno bardzo popularne lokale z centrum miasta, ale także te położone na rubieżach ówczesnego Raciborza, czasami w miejscach zaskakujących patrząc z dzisiejszej perspektywy.

  1. Ratskeller - Piwnica Ratuszowa
    Przeznaczenie parteru lub piwnicy siedziby władz miejskich na gospodę to zwyczaj znany w Europie od średniowiecza. Fotografie przedstawiają wnętrza lokalu, który mieścił się w piwnicach raciborskiego ratusza, znajdującego się w latach 1825-1945 we wschodniej pierzei rynku. To w Piwnicy Ratuszowej odbywały się w XIX wieku słynne lekcje nauki języka polskiego.


    Ratskeller - Piwnica RatuszowaRatskeller - Piwnica Ratuszowa


  2. Ring Cafe
    Ta kawiarnia należała do najbardziej reprezentacyjnych lokali raciborskich, mieściła się w pięknej kamienicy w narożniku dzisiejszych ulic Nowej i Mickiewicza. Odbywały się w niej codzienne koncerty w godzinach 16.30 - 19.00 i 20.30 - 24.00. Fotografia (2a) przedstawia damski salonik.


    Ring CafeRing Cafe


  3. Cafe Residenz
    Chyba najbardziej znany do dziś lokal przedwojennego Raciborza. Mieścił się w secesyjnej kamienicy w narożniku dzisiejszych ulic Nowej i Drzymały. We wnętrzach zaaranżowanych w stylu wiedeńskim odbywały się koncerty, działał kabaret i klub bilardowy.


    Cafe RezidenzCafe Residenz


  4. Zum Paulaner / Reichshallen Restaurant
    Serwowano tu piwa z popularnego do dziś browaru Paulaner z Monachium. Restauracja mieściła się od 1927 roku po południowej stronie ulicy Długiej pomiędzy Różaną i Browarną. Wcześniej pod tym adresem był lokal o nazwie Reichshallen Restaurant.


    Zum Paulaner / Reichshallen RestaurantZum Paulaner / Reichshallen Restaurant


  5. Conditorei & Cafe Heinrich Riedel
    Założona w 1887 roku kawiarnia i cukiernia, która szybko zyskała w mieście wysoką renomę. Zajmowała lokal w narożniku ulic Długiej i Różanej. Jej wypieki serwowane były w Ring Cafe, która także znajduje się na naszym szlaku.


    Conditorei & Cafe Heinrich RiedelConditorei & Cafe Heinrich Riedel


  6. Pilsner Bierstuben
    Lokal mieścił się przy końcu Odrzańskiej, która niegdyś prowadziła z Rynku do samego mostu zamkowego (jest to okolica obecnego Ronda im. Żołnierzy Niezłomnych). Piwiarnia chwaliła się 1925 roku nowo otwartą salą bilardową, domowymi posiłkami, oraz faktem, że leją u nich bardzo popularne piwo z czeskiego Pilzna.


    Pilsner Bierstube


  7. Promenaden Restaurant
    W narożniku ulic Kolejowej i Staszica, na parterze bardzo efektownej, lecz niestety nieistniejącej już kamienicy znajdowała się Promenaden Restaurant. Jej nazwa prawdopodobnie była związana z usytuowaniem. Obok niej był skwer z alejkami do spacerowania, a tuż po drugiej stronie torów, na dzisiejszych terenach przemysłowych mieścił się ówczesny Park Miejski.


    Promenaden RestaurantPromenaden Restaurant


  8. Park Restaurant Ratibor-Gondelteich
    W dzisiejszym Parku im. Miasta Roth, nad północno-wschodnim brzegiem stawu znajdowała się Restauracja Parkowa, której właścicielką w latach 20 XX wieku była Gertrud Sedlatzek.


    Park Restaurant Ratibor-GondelteichPark Restaurant Ratibor-Gondelteich


  9. Edelweiss
    W budynku obecnego klasztoru Annuntiata mieściła się kiedyś restauracja Edelweiss - Szarotka, która na widokówce z 1915 roku ogłaszała, że nie serwuje alkoholu. Właścicielem lokalu był protestant Albert Zander, ożeniony z Żydówką Jenny z domu Reisenfeld.


    EdelweissEdelweiss


  10. Villa Nova
    Restauracja znajdowała się bardzo blisko stacji początkowej kolei wąskotorowej Racibórz - Gliwice, w narożniku ulic Piaskowej i Sudeckiej. W budynku lokalu gastronomicznego około 1910 roku znajdowały się oddzielne poczekalnie dla pasażerów kolei II i III klasy.


    Villa NovaVilla Nova

Przedwojenne lokale gastronomiczne

do góry